TECHNICKÝ RÁDCE

Značení pneumatik

Na bočnici každé pneumatiky se nachází velká řada značek, symbolů a písmen. Pojďme se podívat na jejich význam a hlavně na to, čím se řídit při výberu pneumatik pro váš vůz.

Nejprve se podívejme na značení rozměrů pneu, jejich nosnosti a indexu rychlosti. Ty většinou bývají na bočnici pneumatiky značeny největším písmem, hned po jménu výrobce a pneumatiky.

Uveďme příklad: 195/65 R15 91H
195 - šířka pneumatiky v milimetrech
65 - výška profilu pneumatiky, uvádí se v procentech. V tomto případě je to 65% ze 195, což dělá cca 127 mm.
R - označuje konstrukci pneumatiky. R pro radiální, D pro diagonální a B pro bias belted. V dnešní době se pro osobní vozy používají téměř výhradně pneumatiky radiální konstrukce.
15 - průměr ráfku v palcích,
91 - index nosnosti pneumatiky,
H - rychlostní index označující maximální rychlost, pro kterou je pneumatika stavěna.

Všechny hodnoty naleznete v tabulkách níže.

Jaké pneumatiky na Vaše vozidlo

Ač to zní složitě, je to poměrně jednoduché. Na svůj vůz můžete použít jen tu kombinaci pneumatik a disků, která je uvedena v technickém průkazu. Fyzicky se samozřejmě mohou použít i jiná kola, ovšem musíte počítat s tím, že budete provozovat vozidlo, které není technicky způsobilé k provozu. A to se všemi důsledky z toho plynoucími. Můžete mít problémy s policií při silniční kontrole, neprojdete STK, a může se také stát, že v případě nehody bude pojišťovna krátit plnění, nebo jej zcela odmítne. Proto důrazně doporučujeme, abyste na autě používali jen pneumatiky a disky v rozměrech, s rychlostním i váhovým indexem a konstrukcí uvedenou v technickém průkazu vašeho vozidla!

Zimní gumy a rychlostní index

U některých vozidel se může stát, že na ně neseženete zimní pneumatiky s dostatečně velkým rychlostním indexem. V takovém případě můžete použít pneumatiku s nižším rychlostním indexem, ale jen za splnění podmínek daných vyhláškou: V případě použití zimních pneumatik (M+S) s nižší kategorií rychlosti, než je nejvyšší konstrukční rychlost vozidla, je nutno na tuto skutečnost upozornit dodatkovým označením formou nálepky, která musí být v zorném poli řidiče. Údaj na nálepce stanovuje nejvyšší přípustnou rychlost vozidla s namontovanými zimními pneumatikami, která nesmí být při provozu vozidla překročena.


Tabulka váh
Tabulka rychlostí